Knihy jako benefit pro zaměstnance

Obrázek uživatele Markéta Třebínová
Markéta Třebínová

Počínaje zdaňovacím obdobím 2018 umožňuje zákon o daních z příjmů zaměstnavateli poskytnout svým zaměstnancům benefit ve formě nepeněžního příspěvku na knihy. U zaměstnavatele je nákup knih nedaňovým nákladem, u zaměstnance se jedná o příjem ze závislé činnosti osvobozený od daně z příjmů fyzických osob a tím i od odvodů sociálního a zdravotního pojistného. Výše příspěvku není nijak limitována, stejně tak jako zákon neomezuje tématické zaměření knížek. Příspěvek je přípustný na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti. Benefit se nevztahuje na knihy, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy, na noviny, časopisy, elektronické knihy, případně jiný sortiment prodávaný v knihkupectví (dárkové předměty, společenské hry, CD/DVD).

Podmínky pro poskytnutí příspěvku, který je na straně zaměstnance osvobozený, jsou obdobné jako např. u příspěvků na sportovní akce (permanentky do fitnescentra). Musí se jednat o nepeněžní příspěvek, to znamená, že není možné částku přímo vyplatit zaměstnanci. Finanční správa upozorňuje, že není přípustné ani proplacení přineseného paragonu za knihy, které si zaměstnanec sám zakoupil.

Aby bylo zachováno osvobození na straně zaměstnance, je možné knihy pořídit těmito způsoby:

  • zaměstnavatel poskytne zaměstnanci poukázky do knihkupectví (tištěné či elektronické), za které zaměstnanec zakoupí knihy;
  • zaměstnanci si knihy vyberou z katalogu, v internetové obchodě apod., zaměstnavatel knihy zakoupí a předá je zaměstnancům, přičemž faktura bude vystavena na zaměstnavatele.

Tím, kdo musí při kontrole správce daně prokázat, že byly splněny podmínky pro osvobození, je zaměstnavatel.

Společnosti vydávající volnočasové poukázky, kterými bylo možné dosud platit ve sportovních a kulturních zařízeních, na novinku rychle zareagovaly a jejich poukázky (tzv. flexipasy) je možné uplatnit také u vybraných knihkupců.

 

V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktuje jeho autora (Markéta Třebínová).

 

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty.

Mezi naše klienty patří

 

              Bytové družstvo DRUŽBA                                           Solitea CDL, a.s.

   BEROUN GOLF CLUB            

 

Napište nám
Kontakty

Pobočka Ústí nad Labem,
Všebořická 82/2,

+420 474745134
info@22hlav.cz

Pobočka Praha,
Doudlebská 1699/5,

+420 230234554
info@22hlav.cz